סרגל ניווט: דף הבית>>מכלול נופאדם בארץ ישראל>> שיעור 1: בירור ערכים


שמי אוריאל בן ברוך בן 28 מורה לחינוך מיוחד ושל"ח בבית אקשטיין אופקים לתלמידים עם הפרעות נפשיות, רגשיות והתנהגותיות. אני מורה לחינוך מיוחד כ 6 שנים אך זו שנתי הראשונה כמורה לשל"ח בבית ספרנו. להמשך...

ללא ערכים לא תוכל להתקיים חברה כלשהי

שיעור ראשון - סדנת נופאדם, חינוך מיוחד

להורדת קובץ השיעור - לחצו

אוכלוסייה: חינוך מיוחד כיתות ז'- ט'

הרעיון המרכזי:

"ללא ערכים לא תוכל להתקיים חברה כלשהי"- משפט זה מפיו של אלמוני, מבטא את הצורך להסדרה של אורחות החיים בחברה, הערכים יותר מהחוק, הם אלה שמאפיינים חברה ומעידים על תפיסת העולם הפילוסופית המשותפת לקבוצה המקיימת את החברה.

מסר ערכי: הערכים הם יסוד קיומה של החברה. טיפוח ערכים משותפים יוביל לקידום החברה בהווה ובעתיד.

המתודה הנבחרת: כרטיסיות ערכים ומושגים, ישיבה בקבוצה על רצפת הכיתה, מעגל של"ח

רקע כללי: השיעור נועד להציג את התוכנית החינוכית ודרכי פעולתה תוך הדגשת הרלוונטיות של של"ח לחיי היום יום של התלמיד ויצירת חיבור והזדהות בין העולם הערכי של התלמיד לבין התוכנית.

מטרת השיעור:

התלמיד יקיים בירור ערכים אישי  ויכיר את של"ח כמקצוע העוסק בערכים.

יעדי השיעור:

  1. התלמיד יגדיר מהו ערך עבורו.
  2. התלמיד יבחר ערך אחד או שתיים המשמעותיים ביותר עבורו.
  3. התלמיד יציין ביטויים מעשיים לערכים בחיי היום יום שלו.
  4. התלמיד יסביר מדוע ערכים הם הבסיס לקיומה של חברה.

גוף השיעור

פתיחה - 10 דקות, דיון ושיח

בתחילת השיעור אבצע ערעור זכירה של התלמידים בנוגע לשיעור של"ח ומה פירוש ראשי התיבות וכיצד זה פוגש אותו בכלל.
לאחר מכן אשאל את התלמידים מה פירוש המשפט "ללא ערכים לא תוכל להתקיים חברה כלשהי" וארשום את תשובותיהם מסביב למשפט ע"ג הלוח . פירוש המושג הינו שללא ערכים החברה הישראלית לא תוכל להתקיים (בכוונה איני מפרש את המילה ערך) אבקש מכל תלמיד לנסות ולהגדיר את המילה "ערך"

גוף הפעילות - 20 דקות - משחק ערכים עם כרטיסיות

אבקש מהתלמידים לשבת במעגל על הרצפה או סביב שולחנות ולאחר מכן אפשר 20 כרטיסיות עם ערכים שונים וכל תלמיד יצטרך לבחור ערך אחד או שניים שהוא מתחבר אליו ופוגש אותו בחיי היומיום.

בסיום הבחירה אבקש מכל תלמיד להסביר מדוע הוא בחר בערך הזה?
כיצד הוא נפגש עימו בחייו?

בסוף המעגל אניח את ההגדרה המילונית של המילה "ערך" ונסביר את הפירוש יחד עם התלמידים

סיום, 15 דקות, מעגל שיח ושל"ח

אחלק את סיום השיעור לשנ¬י חלקים (לכן הזמן יותר ארוך):
אשאל את התלמידים שאלה פתוחה סביב המעגל- בתחילת השיעור למדנו על המשפט "ללא ערכים לא תוכל להתקיים חברה כלשהי" ולאחר מכן נפגשנו עם ערכים שונים והסברנו אותם. השאלה היא מדוע הערכים הם הבסיס לקיום החברה?
לאחר סיום הסבב או שמיעת התשובות באופן רנדומלי אשאל את התלמידים

מה הקשר בין ערכים לשל"ח?
כיצד הם הרגישו בשיעור?
מה הם הבינו מהשיעור?

יש לכם תכנים משלכם ואתם רוצים לשתף את קהילת מורי השלח? לחצו כאן

 

מגוון שעורים בסדנאות של"ח | של"ח בחינוך המיוחד | עבודה עם משצים

אלבום התמונות המשותף| צוות המורים

 

מרכז נע"ם הוא מרכז חינוכי המקשר בין מורי של"ח וידיעת הארץ לשיתוף תכנים.

אתר האינטרנט של מרכז נע"ם מאגד בתוכו מערכים ומצגות שמורי השל"ח ליקטו וערכו לטובת שימוש חינוכי בלבד.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים ו/או בתכנים המגיעים לידנו. במידה ונפלה טעות תחת ידינו אנא פנו אלינו ולבקש לחדול  מהשימוש באמצעות המייל:noam.team123@gmail.com

 סרגל ניווט: דף הבית>>מכלול נופאדם בארץ ישראל>> שיעור 1: בירור ערכים


שמי אוריאל בן ברוך בן 28 מורה לחינוך מיוחד ושל"ח בבית אקשטיין אופקים לתלמידים עם הפרעות נפשיות, רגשיות והתנהגותיות. אני מורה לחינוך מיוחד כ 6 שנים אך זו שנתי הראשונה כמורה לשל"ח בבית ספרנו. להמשך...

ללא ערכים לא תוכל להתקיים חברה כלשהי

שיעור ראשון - סדנת נופאדם, חינוך מיוחד

להורדת קובץ השיעור - לחצו

אוכלוסייה: חינוך מיוחד כיתות ז'- ט'

הרעיון המרכזי:

"ללא ערכים לא תוכל להתקיים חברה כלשהי"- משפט זה מפיו של אלמוני, מבטא את הצורך להסדרה של אורחות החיים בחברה, הערכים יותר מהחוק, הם אלה שמאפיינים חברה ומעידים על תפיסת העולם הפילוסופית המשותפת לקבוצה המקיימת את החברה.

מסר ערכי: הערכים הם יסוד קיומה של החברה. טיפוח ערכים משותפים יוביל לקידום החברה בהווה ובעתיד.

המתודה הנבחרת: כרטיסיות ערכים ומושגים, ישיבה בקבוצה על רצפת הכיתה, מעגל של"ח

רקע כללי: השיעור נועד להציג את התוכנית החינוכית ודרכי פעולתה תוך הדגשת הרלוונטיות של של"ח לחיי היום יום של התלמיד ויצירת חיבור והזדהות בין העולם הערכי של התלמיד לבין התוכנית.

מטרת השיעור:

התלמיד יקיים בירור ערכים אישי  ויכיר את של"ח כמקצוע העוסק בערכים.

יעדי השיעור:

  1. התלמיד יגדיר מהו ערך עבורו.
  2. התלמיד יבחר ערך אחד או שתיים המשמעותיים ביותר עבורו.
  3. התלמיד יציין ביטויים מעשיים לערכים בחיי היום יום שלו.
  4. התלמיד יסביר מדוע ערכים הם הבסיס לקיומה של חברה.

גוף השיעור

פתיחה - 10 דקות, דיון ושיח

בתחילת השיעור אבצע ערעור זכירה של התלמידים בנוגע לשיעור של"ח ומה פירוש ראשי התיבות וכיצד זה פוגש אותו בכלל.
לאחר מכן אשאל את התלמידים מה פירוש המשפט "ללא ערכים לא תוכל להתקיים חברה כלשהי" וארשום את תשובותיהם מסביב למשפט ע"ג הלוח . פירוש המושג הינו שללא ערכים החברה הישראלית לא תוכל להתקיים (בכוונה איני מפרש את המילה ערך) אבקש מכל תלמיד לנסות ולהגדיר את המילה "ערך"

גוף הפעילות - 20 דקות - משחק ערכים עם כרטיסיות

אבקש מהתלמידים לשבת במעגל על הרצפה או סביב שולחנות ולאחר מכן אפשר 20 כרטיסיות עם ערכים שונים וכל תלמיד יצטרך לבחור ערך אחד או שניים שהוא מתחבר אליו ופוגש אותו בחיי היומיום.

בסיום הבחירה אבקש מכל תלמיד להסביר מדוע הוא בחר בערך הזה?
כיצד הוא נפגש עימו בחייו?

בסוף המעגל אניח את ההגדרה המילונית של המילה "ערך" ונסביר את הפירוש יחד עם התלמידים

סיום, 15 דקות, מעגל שיח ושל"ח

אחלק את סיום השיעור לשנ¬י חלקים (לכן הזמן יותר ארוך):
אשאל את התלמידים שאלה פתוחה סביב המעגל- בתחילת השיעור למדנו על המשפט "ללא ערכים לא תוכל להתקיים חברה כלשהי" ולאחר מכן נפגשנו עם ערכים שונים והסברנו אותם. השאלה היא מדוע הערכים הם הבסיס לקיום החברה?
לאחר סיום הסבב או שמיעת התשובות באופן רנדומלי אשאל את התלמידים

מה הקשר בין ערכים לשל"ח?
כיצד הם הרגישו בשיעור?
מה הם הבינו מהשיעור?

פוסטים דומים

[the_ad id="21494"]

יש לכם תכנים משלכם ואתם רוצים לשתף את קהילת מורי השלח? לחצו כאן

 

מגוון שעורים בסדנאות של"ח | של"ח בחינוך המיוחד | עבודה עם משצים

אלבום התמונות המשותף| צוות המורים

 

מרכז נע"ם הוא מרכז חינוכי המקשר בין מורי של"ח וידיעת הארץ לשיתוף תכנים.

אתר האינטרנט של מרכז נע"ם מאגד בתוכו מערכים ומצגות שמורי השל"ח ליקטו וערכו לטובת שימוש חינוכי בלבד.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים ו/או בתכנים המגיעים לידנו. במידה ונפלה טעות תחת ידינו אנא פנו אלינו ולבקש לחדול  מהשימוש באמצעות המייל:noam.team123@gmail.com

השאר תגובה

אימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *