סרגל ניווט: דף הבית>>מכלול נופאדם בארץ ישראל>> שיעור 3: מכלול הנופאדם בתנ"ך


שמי אוריאל בן ברוך בן 28 מורה לחינוך מיוחד ושל"ח בבית אקשטיין אופקים לתלמידים עם הפרעות נפשיות, רגשיות והתנהגותיות. אני מורה לחינוך מיוחד כ 6 שנים אך זו שנתי הראשונה כמורה לשל"ח בבית ספרנו. להמשך...

התנ"ך זורח באור עצמו

שיעור רביעי - סדנת נופאדם, חינוך מיוחד

להורדת קובץ השיעור - לחצו

אוכלוסייה: חינוך מיוחד כיתות ז'- ט'

מסר ערכי: תיאור הבריאה ממחיש את תלותי בטבע לעצם קיומי – "דע שאם קלקלת אין מי שיתקן אחריך" (מדרש רבה קהלת ז, א, יג).

המתודה הנבחרת:סידור ימי הבריאה ע"פ הכתוב בתנ"ך ורבדי הנוף, ובניית ציור של ימי הבריאה.

רקע כללי: התנ"ך הוא תרומתו החשובה של עמ"י לתרבות ולערכי המוסר של החברה המערבית. סיפורי התנ"ך מתרחשים בא"י. הטיול בשבילי הארץ מפגיש אותנו עם סיפורי התנ"ך וגיבוריו- אבותינו. התנ"ך הוא מעין אלבום תמונות משפחתי של כל אחד מאיתנו והוא ילווה את לימודי השל"ח בכיתה ובשדה.

מטרת השיעור:

התלמיד יפגוש את התנ"ך כספר ייחודי המלווה את פעילות השל"ח, ויזהה בסיפורי התנ"ך יחסי משפיע ומושפע בשל"ח.

יעדי השיעור:

  1. התלמיד יפגוש את התנ"ך כיצירה ייחודית של העם היהודי.
  2. התלמיד יאתר את קבוצות הבריאה השונות ואת סדר הבריאה.
  3. התלמיד יקשר בין סדר וקבוצות הבריאה לתלות והשפעה (כולל מיון לפיזי, ביוטי ואנושי)
  4. התלמיד יקשר את סיפור הבריאה לאחריות כערך קיומי.

מושגי יסוד: פיזי, ביוטי, אנושי ותלות קיומית.

גוף השיעור

פתיחה - 10 דקות, דיון ושיח, כתיבה על גבי הלוח

ערעור זכירה על הלמידה של המפה וכיצד מתקיימים בה שלושת הרבדים, גבולות, רצועות הנוף והסדר בין הרבדים.
לאחר מכן אסביר את מהלך השיעור שבו נדון כיצד באים לידי ביטויי רבדי הנוף בבריאה לפי סדר הימים

גוף הפעילות - 25 דקות

אסביר על חשיבותו של התנ"ך לעם היהודי ובכלל- מה החשיבות של התנ"ך? מדוע עמ"י זקוק לתנ"ך? מה הוא כולל בתוכו?
חלוקת הכיתה לשתי קבוצות ולכל קבוצה כרטיסיות שבהם יופיעו קטעים מהבריאה ועליהם לסדר אותם לפי הרבדים וסדר הבריאה. לאחר מכן דף עבודה המארגן את הסדר
אכנס את שתי הקבוצות למליאה שבה נבדוק את סדר הבריאה לפי הימים ולפי הרבדים ואיזה יום שייך לכל רובד ונסכם בכך את חשיבות הסדר בבריאה וברבדי הנוף.

ונשאל שאלות:
  • למה יש את הסדר הזה בבריאה?
  • מדוע התחילו ברובד הפיזי ולארח מכן שאר הרבדים
  • מהי אחריותו של האדם
  • מהי תלותו של האדם.
  • וכיצד מתקיים המשפיע והמושפע והתלות הקיומית של האדם ומהי אחריותנו כבני אדם.

סיום, 10 דקות - סיכום

בניית פאזל שבו יהיה תיאור הבריאה ועל כולם להרכיב את הפאזל
מה למדנו על חשיבות התנ"ך?
כיצד באים לידי ביטויי רבדי הנוף בבריאה?
סדר הבריאה ורבדי הנוף?
תלות קיומית ומשפיע ומושפע

מושגי יסוד

  • רובד פיזי- קבוצת פרטי נוף של טבע דומם כגון: הסלעים, האוויר והמים וכו'..
  • הרובד הביוטי- פרטי הנוף שיש בהם חיים כמו הצמחים ובעלי החיים.
  • הרובד האנושי- האדם ופרטי הנוף שהוא יצר.
  • תלות קיומית- צורך שבלעדי מימושו אין קיום: האדם לא יכול להתקיים ללא אוויר ונשימה

דף עבודה

יום הבריא\ מה נברא\ רובד פיזי \ רובד ביוטי\ רובד אנושי

  1. ראשון (פסוק א')- השמים והארץ- פיזי
  2. שני (פסוקים ו'-ח')- שמיים- פיזי
  3. א' שלישי שלב א' (פסוק ט')- יבשה וים- פיזי
  4. ב' שלישי שלב ב' (פסוקים י"א-י"ב)- עשב, פירות, עצים - ביוטי
  5. רביעי ביום זה נבראו גרמי השמיים (הכוכבים) ועל כן לא ניתן לשייך אותם לקבוצה מסוימת.
  6. א' חמישי (פסוקים כ'-כ"א)- חיות- שרצי המים, תנינים, ביוטי
  7. ב' שישי שלב א' (פסוקים כ"ד-כ"ה)- בהמות, חיית הארץ- ביוטי
  8. שישי שלב ב' (פסוק כ"ז)- בריאת האדם- זכר ונקבה- אנושי

הפאזל

יש לכם תכנים משלכם ואתם רוצים לשתף את קהילת מורי השלח? לחצו כאן

 

מגוון שעורים בסדנאות של"ח | של"ח בחינוך המיוחד | עבודה עם משצים

אלבום התמונות המשותף| צוות המורים

 

מרכז נע"ם הוא מרכז חינוכי המקשר בין מורי של"ח וידיעת הארץ לשיתוף תכנים.

אתר האינטרנט של מרכז נע"ם מאגד בתוכו מערכים ומצגות שמורי השל"ח ליקטו וערכו לטובת שימוש חינוכי בלבד.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים ו/או בתכנים המגיעים לידנו. במידה ונפלה טעות תחת ידינו אנא פנו אלינו ולבקש לחדול  מהשימוש באמצעות המייל:noam.team123@gmail.com

 סרגל ניווט: דף הבית>>מכלול נופאדם בארץ ישראל>> שיעור 3: מכלול הנופאדם בתנ"ך


שמי אוריאל בן ברוך בן 28 מורה לחינוך מיוחד ושל"ח בבית אקשטיין אופקים לתלמידים עם הפרעות נפשיות, רגשיות והתנהגותיות. אני מורה לחינוך מיוחד כ 6 שנים אך זו שנתי הראשונה כמורה לשל"ח בבית ספרנו. להמשך...

התנ"ך זורח באור עצמו

שיעור רביעי - סדנת נופאדם, חינוך מיוחד

להורדת קובץ השיעור - לחצו

אוכלוסייה: חינוך מיוחד כיתות ז'- ט'

מסר ערכי: תיאור הבריאה ממחיש את תלותי בטבע לעצם קיומי – "דע שאם קלקלת אין מי שיתקן אחריך" (מדרש רבה קהלת ז, א, יג).

המתודה הנבחרת:סידור ימי הבריאה ע"פ הכתוב בתנ"ך ורבדי הנוף, ובניית ציור של ימי הבריאה.

רקע כללי: התנ"ך הוא תרומתו החשובה של עמ"י לתרבות ולערכי המוסר של החברה המערבית. סיפורי התנ"ך מתרחשים בא"י. הטיול בשבילי הארץ מפגיש אותנו עם סיפורי התנ"ך וגיבוריו- אבותינו. התנ"ך הוא מעין אלבום תמונות משפחתי של כל אחד מאיתנו והוא ילווה את לימודי השל"ח בכיתה ובשדה.

מטרת השיעור:

התלמיד יפגוש את התנ"ך כספר ייחודי המלווה את פעילות השל"ח, ויזהה בסיפורי התנ"ך יחסי משפיע ומושפע בשל"ח.

יעדי השיעור:

  1. התלמיד יפגוש את התנ"ך כיצירה ייחודית של העם היהודי.
  2. התלמיד יאתר את קבוצות הבריאה השונות ואת סדר הבריאה.
  3. התלמיד יקשר בין סדר וקבוצות הבריאה לתלות והשפעה (כולל מיון לפיזי, ביוטי ואנושי)
  4. התלמיד יקשר את סיפור הבריאה לאחריות כערך קיומי.

מושגי יסוד: פיזי, ביוטי, אנושי ותלות קיומית.

גוף השיעור

פתיחה - 10 דקות, דיון ושיח, כתיבה על גבי הלוח

ערעור זכירה על הלמידה של המפה וכיצד מתקיימים בה שלושת הרבדים, גבולות, רצועות הנוף והסדר בין הרבדים.
לאחר מכן אסביר את מהלך השיעור שבו נדון כיצד באים לידי ביטויי רבדי הנוף בבריאה לפי סדר הימים

גוף הפעילות - 25 דקות

אסביר על חשיבותו של התנ"ך לעם היהודי ובכלל- מה החשיבות של התנ"ך? מדוע עמ"י זקוק לתנ"ך? מה הוא כולל בתוכו?
חלוקת הכיתה לשתי קבוצות ולכל קבוצה כרטיסיות שבהם יופיעו קטעים מהבריאה ועליהם לסדר אותם לפי הרבדים וסדר הבריאה. לאחר מכן דף עבודה המארגן את הסדר
אכנס את שתי הקבוצות למליאה שבה נבדוק את סדר הבריאה לפי הימים ולפי הרבדים ואיזה יום שייך לכל רובד ונסכם בכך את חשיבות הסדר בבריאה וברבדי הנוף.

ונשאל שאלות:
  • למה יש את הסדר הזה בבריאה?
  • מדוע התחילו ברובד הפיזי ולארח מכן שאר הרבדים
  • מהי אחריותו של האדם
  • מהי תלותו של האדם.
  • וכיצד מתקיים המשפיע והמושפע והתלות הקיומית של האדם ומהי אחריותנו כבני אדם.

סיום, 10 דקות - סיכום

בניית פאזל שבו יהיה תיאור הבריאה ועל כולם להרכיב את הפאזל
מה למדנו על חשיבות התנ"ך?
כיצד באים לידי ביטויי רבדי הנוף בבריאה?
סדר הבריאה ורבדי הנוף?
תלות קיומית ומשפיע ומושפע

מושגי יסוד

  • רובד פיזי- קבוצת פרטי נוף של טבע דומם כגון: הסלעים, האוויר והמים וכו'..
  • הרובד הביוטי- פרטי הנוף שיש בהם חיים כמו הצמחים ובעלי החיים.
  • הרובד האנושי- האדם ופרטי הנוף שהוא יצר.
  • תלות קיומית- צורך שבלעדי מימושו אין קיום: האדם לא יכול להתקיים ללא אוויר ונשימה

דף עבודה

יום הבריא\ מה נברא\ רובד פיזי \ רובד ביוטי\ רובד אנושי

  1. ראשון (פסוק א')- השמים והארץ- פיזי
  2. שני (פסוקים ו'-ח')- שמיים- פיזי
  3. א' שלישי שלב א' (פסוק ט')- יבשה וים- פיזי
  4. ב' שלישי שלב ב' (פסוקים י"א-י"ב)- עשב, פירות, עצים - ביוטי
  5. רביעי ביום זה נבראו גרמי השמיים (הכוכבים) ועל כן לא ניתן לשייך אותם לקבוצה מסוימת.
  6. א' חמישי (פסוקים כ'-כ"א)- חיות- שרצי המים, תנינים, ביוטי
  7. ב' שישי שלב א' (פסוקים כ"ד-כ"ה)- בהמות, חיית הארץ- ביוטי
  8. שישי שלב ב' (פסוק כ"ז)- בריאת האדם- זכר ונקבה- אנושי.

הפאזל

פוסטים דומים

[the_ad id="21494"]

יש לכם תכנים משלכם ואתם רוצים לשתף את קהילת מורי השלח? לחצו כאן

 

מגוון שעורים בסדנאות של"ח | של"ח בחינוך המיוחד | עבודה עם משצים

אלבום התמונות המשותף| צוות המורים

 

מרכז נע"ם הוא מרכז חינוכי המקשר בין מורי של"ח וידיעת הארץ לשיתוף תכנים.

אתר האינטרנט של מרכז נע"ם מאגד בתוכו מערכים ומצגות שמורי השל"ח ליקטו וערכו לטובת שימוש חינוכי בלבד.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים ו/או בתכנים המגיעים לידנו. במידה ונפלה טעות תחת ידינו אנא פנו אלינו ולבקש לחדול  מהשימוש באמצעות המייל:noam.team123@gmail.com

השאר תגובה

אימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *