סרגל ניווט: דף הבית>>מכלול נופאדם בארץ ישראל>> שיעור 4: מכלול נופאדם
שמי אוריאל בן ברוך בן 28 מורה לחינוך מיוחד ושל"ח בבית אקשטיין אופקים לתלמידים עם הפרעות נפשיות, רגשיות והתנהגותיות. אני מורה לחינוך מיוחד כ 6 שנים אך זו שנתי הראשונה כמורה לשל"ח בבית ספרנו. להמשך...
אנחנו על המפה ונשארים על המפה
שיעור שלישי בסדנת נופאדם
להורדת קובץ השיעור - שלחו אלינו מייל
אוכלוסייה:
חינוך מיוחד כיתות ז'- ט'
מסר ערכי: הכרת מפת א"י חיונית לטיפוח הזיקה ותחושת השייכות לארץ.
המתודה הנבחרת: מפה אילמת של ארץ ישראל, ישיבה בקבוצה על רצפת הכיתה, מעגל של"ח
רקע כללי:
מפת ארץ ישראל היא אמצעי בסיסי להכרת הארץ, ההיכרות מקדמת את יצירת הזיקה. המפגש של התלמיד עם מפת ארץ ישראל ועם תופעות נופאדם בהיבטים של משפיע ומושפע אשר משתקפות במפה, יסייע להצגת המפה ככלי עבודה בסיסי במעשה השל"ח.
מטרת השיעור: התלמיד יכיר את מפת א"י ויאתר בה תופעות נופאדם.
יעדי השיעור:
- התלמיד יאתר את גבולות א"י ויזהה את החבלים הגיאוגרפיים השונים בארץ.
- התלמיד יאתר במפה את היישוב שלו.
- התלמיד יסביר את הגורמים המשפיעים על תופעות נופאדם שונות הבאות לידי ביטויי במפה ( כגון: גבולות, צפיפות אוכלוסין, קונפליקטים פוליטיים, תופעות טבע וכו'..).
- התלמיד יסביר את אחריות האדם לתופעות הנ"ל.
מושגי יסוד: תופעות נופאדם, חבל ארץ גיאוגרפי, חובה לאתר במפה.
מהלך השיעור
פתיחה, 10 דקות, דיון, שיח ויציאה מהכיתה
ערעור זכירה בנוגע לערך האחריות וכיצד הוא פוגש אותנו בשיעורי של"ח?
תחילה הכרת המושג נופאדם?
מצגת מכלול נופאדם.
נוף – כל מה שהעין קולטת נוכח מרחב וזמן נתונים
אדם – האדם עצמו וכל מעשה ידיו.
יציאה החוצה מהכיתה שכל קבוצה מחזיקה דף ועט וכותבת מה הם רואים שקשור לנוף ומה שקשור לאדם.
לאחר מכן ניתוח של מה שנכתב ומעבר למפה אילמת של ארץ ישראל.
גוף השיעור, 25 דקות, מפות וכרטיסיות
חלוקת הכיתה לשתי קבוצות ולכל קבוצה מפה אילמת \ דף ריק ועליהם לזהות את גבולות הארץ,
מיקום ערים מרכזיות- ירושלים, ב"ש, ת"א, חיפה, רמת הגולן.
לאחר זיהויי הערים המרכזיות ינסו לזהות כל אחד היכן נמצא הבית שלו, עיר ביה"ס.
לאחר מכן נחלק חלוקה של המפה הפיזית וזיהויי שלושת רצועות הנוף המרכזיות וההבדלים בניהם, זיהויי תמונות הקשורות לרצועות הנוף
שלוש רצועות נוף
רצועת החוף
רצועת ההר המרכזית
רצועת הבקע הסורי אפריקאי
לאחר שהבטנו בארצנו היפה מהי האחריות שלנו ע"מ לשמור עליה- מפלס המים בים המלח, גבולות, צפיפות אוכלוסין)
סיום, 5 דקות, שיח
סיכום השיעור.
מה למדנו על נופאדם בארץ ישראל?
היכן אנו גרים?
כיצד מחולקת המפה?
ראינו את חלוקת הארץ מה אחריותנו?
- תופעת נופאדם - תופעה שאפשר לאתר בנוף ואשר משפיעה על האדם ומושפעת ממנו. דוגמה לתופעת נופאדם: הבולענים בים המלח (ירידת המפלס כתוצאה מניצול המים למטרות אנושיות גורמת לפעירת בולענים שמפריעים לחיים בחוף ים המלח – שימוש בתנ"ך, פרשת קורח ועדתו).
- חבל ארץ גיאוגרפי- אזור טבעי המוגדר על ידיד מאפיינים הייחודיים לאזור בהיבטים אלו: צורות נוף, אקלים, צמחייה, קרקעות.
- חובה לאתר במפה: גבולות הארץ, החבלים: ההר המזרחי- רמת הגולן והחרמון, הגליל, ההר המרכזי - יהודה ושומרון, מישור החוף, הנגב, מקווי המים, ערים מרכזיות, היישוב בו אני חי.
סרגל ניווט: דף הבית>>מכלול נופאדם בארץ ישראל>> שיעור 4: מכלול נופאדם
שמי אוריאל בן ברוך בן 28 מורה לחינוך מיוחד ושל"ח בבית אקשטיין אופקים לתלמידים עם הפרעות נפשיות, רגשיות והתנהגותיות. אני מורה לחינוך מיוחד כ 6 שנים אך זו שנתי הראשונה כמורה לשל"ח בבית ספרנו. להמשך...
אנחנו על המפה ונשארים על המפה
שיעור שלישי בסדנת נופאדם
להורדת קובץ השיעור - שלחו אלינו מייל
אוכלוסייה:
חינוך מיוחד כיתות ז'- ט'
מסר ערכי: הכרת מפת א"י חיונית לטיפוח הזיקה ותחושת השייכות לארץ.
המתודה הנבחרת: מפה אילמת של ארץ ישראל, ישיבה בקבוצה על רצפת הכיתה, מעגל של"ח
רקע כללי:
מפת ארץ ישראל היא אמצעי בסיסי להכרת הארץ, ההיכרות מקדמת את יצירת הזיקה. המפגש של התלמיד עם מפת ארץ ישראל ועם תופעות נופאדם בהיבטים של משפיע ומושפע אשר משתקפות במפה, יסייע להצגת המפה ככלי עבודה בסיסי במעשה השל"ח.
מטרת השיעור: התלמיד יכיר את מפת א"י ויאתר בה תופעות נופאדם.
יעדי השיעור:
- התלמיד יאתר את גבולות א"י ויזהה את החבלים הגיאוגרפיים השונים בארץ.
- התלמיד יאתר במפה את היישוב שלו.
- התלמיד יסביר את הגורמים המשפיעים על תופעות נופאדם שונות הבאות לידי ביטויי במפה ( כגון: גבולות, צפיפות אוכלוסין, קונפליקטים פוליטיים, תופעות טבע וכו'..).
- התלמיד יסביר את אחריות האדם לתופעות הנ"ל.
מושגי יסוד: תופעות נופאדם, חבל ארץ גיאוגרפי, חובה לאתר במפה.
מהלך השיעור
פתיחה, 10 דקות, דיון, שיח ויציאה מהכיתה
ערעור זכירה בנוגע לערך האחריות וכיצד הוא פוגש אותנו בשיעורי של"ח?
תחילה הכרת המושג נופאדם?
מצגת מכלול נופאדם.
נוף – כל מה שהעין קולטת נוכח מרחב וזמן נתונים
אדם – האדם עצמו וכל מעשה ידיו.
יציאה החוצה מהכיתה שכל קבוצה מחזיקה דף ועט וכותבת מה הם רואים שקשור לנוף ומה שקשור לאדם.
לאחר מכן ניתוח של מה שנכתב ומעבר למפה אילמת של ארץ ישראל.
גוף השיעור, 25 דקות, מפות וכרטיסיות
חלוקת הכיתה לשתי קבוצות ולכל קבוצה מפה אילמת \ דף ריק ועליהם לזהות את גבולות הארץ,
מיקום ערים מרכזיות- ירושלים, ב"ש, ת"א, חיפה, רמת הגולן.
לאחר זיהויי הערים המרכזיות ינסו לזהות כל אחד היכן נמצא הבית שלו, עיר ביה"ס.
לאחר מכן נחלק חלוקה של המפה הפיזית וזיהויי שלושת רצועות הנוף המרכזיות וההבדלים בניהם, זיהויי תמונות הקשורות לרצועות הנוף
שלוש רצועות נוף
רצועת החוף
רצועת ההר המרכזית
רצועת הבקע הסורי אפריקאי
לאחר שהבטנו בארצנו היפה מהי האחריות שלנו ע"מ לשמור עליה- מפלס המים בים המלח, גבולות, צפיפות אוכלוסין)
סיום, 5 דקות, שיח
סיכום השיעור.
מה למדנו על נופאדם בארץ ישראל?
היכן אנו גרים?
כיצד מחולקת המפה?
ראינו את חלוקת הארץ מה אחריותנו?
- תופעת נופאדם - תופעה שאפשר לאתר בנוף ואשר משפיעה על האדם ומושפעת ממנו. דוגמה לתופעת נופאדם: הבולענים בים המלח (ירידת המפלס כתוצאה מניצול המים למטרות אנושיות גורמת לפעירת בולענים שמפריעים לחיים בחוף ים המלח – שימוש בתנ"ך, פרשת קורח ועדתו).
- חבל ארץ גיאוגרפי- אזור טבעי המוגדר על ידיד מאפיינים הייחודיים לאזור בהיבטים אלו: צורות נוף, אקלים, צמחייה, קרקעות.
- חובה לאתר במפה: גבולות הארץ, החבלים: ההר המזרחי- רמת הגולן והחרמון, הגליל, ההר המרכזי - יהודה ושומרון, מישור החוף, הנגב, מקווי המים, ערים מרכזיות, היישוב בו אני חי.
מבקש לקבל את הקובץ אנחנו על המפה ונשארים על המפה
שיעור שלישי בסדנת נופאדם
שלום מבקש לקבל את המצגת לשיעור אנחנו על המפה ונשארים על המפה