סרגל ניווט: דף הבית>> ההר כערש האומה>> משולחן העבודה של צוות תוכן >>  שיעור 4: מתרבות חומרית לתרבות רוחנית

סדנת ההר כערש האומה - שיעור 4

מתרבות חומרית לתרבות רוחנית

"וְשָׂמַחְתָּ, בְּחַגֶּךָ...בְּכֹל תְּבוּאָתְךָ וּבְכֹל מַעֲשֵׂה יָדֶיךָ, וְהָיִיתָ, אַךְ שָׂמֵחַ... בְּחַג הַמַּצּוֹת וּבְחַג הַשָּׁבֻעוֹת, וּבְחַג הַסֻּכּוֹת..."

" (דברים ט"ז)

נכתב על ידי ירון קרבצ'יק

טוב לדעת-נושאים וקישורים לפעילות במרחב הפתוח ברוח סדנת ההר כערש האומה

לצפייה בטבלת הפעילות

להורדת המצגת לחצו כאן

להורדת נספח לשיעור לחצו כאן

שקופית 1

המסר הערכי

באחריותי לחזק את הזיקה שלי לתרבות העם שנוצרה בהר בחגי ישראל – פסח, שבועות וסוכות.

מטרת השיעור

התלמיד יעמוד על זיקת התרבות הרוחנית של עם ישראל להר, כפי שהיא באה לידי ביטוי בחגיה החקלאיים המסורתיים (שלוש הרגלים).

הרעיון המרכזי

הוויית החיים בהר, בגלל התלות בגשם, הולידה משמעות רוחנית שהשתמרה עד ימינו במסורות, במנהגים ובמועדי ישראל. כל חג מסמל עונה שהסתיימה ומשקף את פועלו, רחשי לבו, ותקוותו של החקלאי לעונה החדשה אותה ביטא בעלייה לרגל ובחגיגה שעיקרה היה התכנסות בירושלים והודייה על היבול.

התפתחות השיעור על פי יעדיו
  • התלמיד יציין את העונות החקלאיות ואת משמעותן לחקלאי הכפרי בהר.
  • התלמיד יקשר בין העונות החקלאיות, התרבות החומרית ומועדי ישראל.

שקופית 2

יעד

התלמיד יציין את העונות החקלאיות ואת משמעותן לחקלאי הכפרי בהר.

מהלך השיעור

המורה ישמיע את השיר, שניים עשר ירחים של נעמי שמר, ויעודד את התלמידים להצטרף. לאחר השמעת השיר יבדוק המורה עם כמה תלמידים האם הם זוכרים את סדר החודשים העבריים.

שקופית 3

יעד

התלמיד יציין את העונות החקלאיות ואת משמעותן לחקלאי הכפרי בהר.

מהלך השיעור

בעזרת השקופית המורה יסביר את מהלך השנה החקלאית בהתאמה לחודשי השנה העברית

שקופית 4

יעד

התלמיד יקשר בין העונות החקלאיות, התרבות החומרית ומועדי ישראל.

מהלך השיעור

המורה יסביר בקצרה את המושגים שלושת הרגלים ועליה לרגל ויסביר שלכל אחד מהחגים החקלאים העיקריים סוכות, פסח ושבועות, סיבה חקלאית וסיבה היסטורית דתית. הוא יבקש מהתלמידים לבצע את המשימה בנספח. לאחר ביצוע המשימה יציג את התשובות במצגת.

שלושת הרגלים: כינוי לשלושה חגים מקראיים, בהם הצטווה עם ישראל לעלות לרגל לבית המקדש בירושלים ולהביא תרומה מתבואתם ופירותיהם. חגים אלה הם פסח, שבועות וסוכות.

עליה לרגל: עלייה לרגל היא הפעולה של עלייה לירושלים, באחד משלוש הרגלים (כלומר, החגים, שנקראו כך על פי הפסוק "שלוש רגלים תחוג לי בשנה": פסח, שבועות וסוכות. העלייה לרגל נזכרת מספר פעמים בתורה כמצווה: "שלוש פעמים בשנה יראה כל זכורך את פני האדון ה' אלקי ישראל". כפי שכתוב בפסוק, מצוות העלייה לרגל היא לגברים בוגרים בלבד, אך גם נשים וקטנים היו נוהגים בה.

שקופית 5

המשך השקופית הקודמת

שקופית 6

יעד

התלמיד יקשר בין העונות החקלאיות, התרבות החומרית ומועדי ישראל.

מהלך השיעור

המורה ימקם בסיוע התלמידים את שלושת הרגלים בחודשי השנה הרלוונטיים

שקופית 7

יעד

התלמיד יקשר בין העונות החקלאיות, התרבות החומרית ומועדי ישראל.

מהלך השיעור

המורה יקיים שיח עם התלמידים בהתאם לשאלות בשיקופית. השאלה השניה מנסה לכוון למסר הערכי של השיעור "באחריותי לחזק את הזיקה שלי לתרבות העם שנוצרה בהר בחגי ישראל – פסח, שבועות וסוכות."

 

איור: freepik

 

נספח- מילים בשפה העברית

שיעור מצולם מתוך מערכת השידורים הלאומית- יהודה שטיימיץ

שיעור מצולם מתוך מערכת השידורים הלאומית- מיקי שטרית

יש לכם תכנים משלכם ואתם רוצים לשתף את קהילת מורי השלח? לחצו כאן

 

מגוון שעורים בסדנאות של"ח | של"ח בחינוך המיוחד | עבודה עם משצים

אלבום התמונות המשותף| צוות המורים

 

מרכז נע"ם הוא מרכז חינוכי המקשר בין מורי של"ח וידיעת הארץ לשיתוף תכנים.

אתר האינטרנט של מרכז נע"ם מאגד בתוכו מערכים ומצגות שמורי השל"ח ליקטו וערכו לטובת שימוש חינוכי בלבד.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים ו/או בתכנים המגיעים לידנו. במידה ונפלה טעות תחת ידינו אנא פנו אלינו ולבקש לחדול  מהשימוש באמצעות המייל:noam.team123@gmail.com

סרגל ניווט: דף הבית>> ההר כערש האומה>> משולחן העבודה של צוות תוכן >> שיעור 4: מתרבות חומרית לתרבות רוחנית

סדנת ההר כערש האומה - שיעור 4

מתרבות חומרית לתרבות רוחנית

"

וְשָׂמַחְתָּ, בְּחַגֶּךָ...בְּכֹל תְּבוּאָתְךָ וּבְכֹל מַעֲשֵׂה יָדֶיךָ, וְהָיִיתָ, אַךְ שָׂמֵחַ... בְּחַג הַמַּצּוֹת וּבְחַג הַשָּׁבֻעוֹת, וּבְחַג הַסֻּכּוֹת..."

" (דברים ט"ז)

נכתב על ידי ירון קרבצ'יק

טוב לדעת-נושאים וקישורים לפעילות במרחב הפתוח ברוח סדנת ההר כערש האומה

לצפייה בטבלת הפעילות

להורדת המצגת לחצו כאן

להורדת נספח לשיעור לחצו כאן

שקופית 1

המסר הערכי

באחריותי לחזק את הזיקה שלי לתרבות העם שנוצרה בהר בחגי ישראל – פסח, שבועות וסוכות.

מטרת השיעור

התלמיד יעמוד על זיקת התרבות הרוחנית של עם ישראל להר, כפי שהיא באה לידי ביטוי בחגיה החקלאיים המסורתיים (שלוש הרגלים).

הרעיון המרכזי

הוויית החיים בהר, בגלל התלות בגשם, הולידה משמעות רוחנית שהשתמרה עד ימינו במסורות, במנהגים ובמועדי ישראל. כל חג מסמל עונה שהסתיימה ומשקף את פועלו, רחשי לבו, ותקוותו של החקלאי לעונה החדשה אותה ביטא בעלייה לרגל ובחגיגה שעיקרה היה התכנסות בירושלים והודייה על היבול.

התפתחות השיעור על פי יעדיו
  • התלמיד יציין את העונות החקלאיות ואת משמעותן לחקלאי הכפרי בהר.
  • התלמיד יקשר בין העונות החקלאיות, התרבות החומרית ומועדי ישראל.

שקופית 2

יעד

התלמיד יציין את העונות החקלאיות ואת משמעותן לחקלאי הכפרי בהר.

מהלך השיעור

המורה ישמיע את השיר, שניים עשר ירחים של נעמי שמר, ויעודד את התלמידים להצטרף. לאחר השמעת השיר יבדוק המורה עם כמה תלמידים האם הם זוכרים את סדר החודשים העבריים.

שקופית 3

יעד

התלמיד יציין את העונות החקלאיות ואת משמעותן לחקלאי הכפרי בהר.

מהלך השיעור

בעזרת השקופית המורה יסביר את מהלך השנה החקלאית בהתאמה לחודשי השנה העברית

[the_ad id="21486"]

פוסטים דומים

שקופית 4

יעד

התלמיד יקשר בין העונות החקלאיות, התרבות החומרית ומועדי ישראל.

מהלך השיעור

המורה יסביר בקצרה את המושגים שלושת הרגלים ועליה לרגל ויסביר שלכל אחד מהחגים החקלאים העיקריים סוכות, פסח ושבועות, סיבה חקלאית וסיבה היסטורית דתית. הוא יבקש מהתלמידים לבצע את המשימה בנספח. לאחר ביצוע המשימה יציג את התשובות במצגת.

שלושת הרגלים: כינוי לשלושה חגים מקראיים, בהם הצטווה עם ישראל לעלות לרגל לבית המקדש בירושלים ולהביא תרומה מתבואתם ופירותיהם. חגים אלה הם פסח, שבועות וסוכות.

עליה לרגל: עלייה לרגל היא הפעולה של עלייה לירושלים, באחד משלוש הרגלים (כלומר, החגים, שנקראו כך על פי הפסוק "שלוש רגלים תחוג לי בשנה": פסח, שבועות וסוכות. העלייה לרגל נזכרת מספר פעמים בתורה כמצווה: "שלוש פעמים בשנה יראה כל זכורך את פני האדון ה' אלקי ישראל". כפי שכתוב בפסוק, מצוות העלייה לרגל היא לגברים בוגרים בלבד, אך גם נשים וקטנים היו נוהגים בה.

שקופית 5

המשך השקופית הקודמת

שקופית 6

יעד

התלמיד יקשר בין העונות החקלאיות, התרבות החומרית ומועדי ישראל.

מהלך השיעור

המורה ימקם בסיוע התלמידים את שלושת הרגלים בחודשי השנה הרלוונטיים

שקופית 7

יעד

התלמיד יקשר בין העונות החקלאיות, התרבות החומרית ומועדי ישראל.

מהלך השיעור

המורה יקיים שיח עם התלמידים בהתאם לשאלות בשיקופית. השאלה השניה מנסה לכוון למסר הערכי של השיעור "באחריותי לחזק את הזיקה שלי לתרבות העם שנוצרה בהר בחגי ישראל – פסח, שבועות וסוכות."

 

איור: freepik

 

נספח- מילים בשפה העברית

פוסטים דומים

שיעור מצולם מתוך מערכת השידורים הלאומית- יהודה שטיימיץ

שיעור מצולם מתוך מערכת השידורים הלאומית- מיקי שטרית

[the_ad id="21494"]

יש לכם תכנים משלכם ואתם רוצים לשתף את קהילת מורי השלח? לחצו כאן

 

מגוון שעורים בסדנאות של"ח | של"ח בחינוך המיוחד | עבודה עם משצים

אלבום התמונות המשותף| צוות המורים

 

מרכז נע"ם הוא מרכז חינוכי המקשר בין מורי של"ח וידיעת הארץ לשיתוף תכנים.

אתר האינטרנט של מרכז נע"ם מאגד בתוכו מערכים ומצגות שמורי השל"ח ליקטו וערכו לטובת שימוש חינוכי בלבד.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים ו/או בתכנים המגיעים לידנו. במידה ונפלה טעות תחת ידינו אנא פנו אלינו ולבקש לחדול  מהשימוש באמצעות המייל:noam.team123@gmail.com

להצטרף לשיחה

השאר תגובה

אימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *